Jak porozumět kávě v 8 krocích - díl 2. - Původ kávy a odrůdy

17.04.2021

Pochopení, odkud pochází káva a cesta od farmy k šálku, vám pomůže získat ze své kávy maximum. Jakmile víte, jaký druh chutí preferujete, můžete zjistit, která země původu se nejlépe hodí k vašim přáním. 


Chuť kávy je silně ovlivněna zemí původu, z níž zrna pocházejí, a přestože vytvořené profily nemůžeme zobecnit, každý původ kávy má obecně jedinečné vlastnosti.

Afrika

Nelze pochybovat o neuvěřitelných podmínkách růstu, které se nacházejí ve velké části Afriky. Což vede k tomu, že tento kontinent dosahuje světové slávy v produkci kávy. Některé z nejlepších světových káv jsou afrického původu. A to převážně z východní Afriky (Keňa, Rwanda, Tanzanie, Burundi, Etiopie). Tyto kávy mají největší potenciál dosahovat vysokého skóre kvality.

Káva z Afriky se obvykle nejlépe vychutnává filtrovaná a černá bez přidaného mléka nebo cukru. Tento přístup k vaření afrických káv byl vytvořen čistě proto, aby co nejlépe ukázal složitost chuti, Ideální je příprava třeba v Chemexu nebo Aeropressu, které vám ukážou, čím jsou tyto kávy výjjimečné. 


Střední Amerika

Střední Amerika je oblast, která je známá výrobou oblíbených chutí káv. Lahodných, vyvážených a nasládlých, které většina lidí miluje. Většina producentských zemí má infrastrukturu a odborné znalosti pro čisté a důsledné zpracování kávy. Je to samozřejmě také neuvěřitelně krásný region s mnoha farmami, které mají přístup k dokonalým pěstebním podmínkám pro výrobu extrémně kvalitních káv. 

Krása středoamerických káv je v jejich univerzálnosti, pokud jde o způsoby přípravy. Kávy mají tendenci mít výraznější tělo než africké kávy se střední a nižší aciditou. Díky tomu se skvěle hodí jak pro přípravu espressa, tak i pro filtr. Výborné také bývají na přípravu cappuccina a podobných mléčných nápojů.


Jižní Amerika

Jižní Amerika je domovem největšího producenta kávy na světě - Brazílie. Je také domovem And, nejdelšího kontinentálního pohoří na světě. Tento neuvěřitelný rozsah prochází Venezuelou, Kolumbií, Ekvádorem, Peru, Bolívií, Chile a Argentinou a nabízí tak rozmanitý terén zahrnující ledovce, sopky, louky, pouště, jezera a lesy. Andy jsou zodpovědné za mnoho různých mikroklima, které se nacházejí zejména v Kolumbii, což z něj dělá velmi atraktivní kávový původ. 

Brazilské kávy jsou vhodnější pro nápoje na bázi espressa kvůli jejich fantastickému tělu a rovnováze, mají také schopnost dobře pracovat s mlékem.

Kolumbijské kávy jsou naopak univerzálnější díky vyšší úrovni kyselosti, díky čemuž jsou vhodné pro filtrační metody i pro espresso.

Kávové odrůdy

99% produkce pokrývají 3 hlavní odrůdy:

  • coffea arabica
  • coffea canephora (robusta)
  • coffea liberica


Před koncem 19. století se pěstovala výhradně káva arabica. Ale po výskytu choroby (CLR), která likvidovala kávové rostliny po celém světě, začali zemědělci hledat i jiné alternativy toho, co vlastně pěstovat. Zatímco po celém světě přecházeli z pěstování kávy na jiné plodiny, Indonésie začala zavádět keře kávovníku coffea canephora, tedy robusty. Robusta má větší výnosnost plodů a také je vysoce odolná proti nemoci CLR. Bohužel ale, také produkuje mnohem méně kvalitní kávu.

Některé odrůdy a kultivary kávy Arabica
Některé odrůdy a kultivary kávy Arabica

Na konci 70. let 20. století zahájily různé země šlechtitelské programy určené k vytvoření kultivarů odolných vůči nemoci CLR. Výsledky těchto programů přinesly řadu důležitých kultivarů.  
Odrůdy jsou dále šlechtěny různými zemědělskými technikami. Káva arabica tak má další 3 hlavní pododrůdy.

Bourbon 

Na začátku 18. století vysadili francouzi keře Coffea Arabica na ostrově Bourbon (nyní nazývaném Réunion). Díky vulkanické zemi, uprostřed Indického oceánu, zde mírně zmutoval a produkuje o 20-30% více ovoce než keře Typica. Z tohoto důvodu byl bourbon později vysazen v Brazílii a nakonec po celé Latinské Americe. Ale protože mu tady chybí vulkanická půda, nemá stejnou chuť jako Bourbon pocházející z Réunionu.

Typica

Jednou z nejznámějších mutací odrůdy Typica je Blue Mountain. Blue Mountains je region na Jamajce. Ale keře této kávy najdete také v Keni, na Hawaii, Haiti a Papua Nová Guinea (kde má označení PNG Gold) a v Cameroonu. Zrna z Blue Mountain patří ke špičce světových káv.


Geisha

Vypěstovaná na vysočině Boquete v provincii Chiriquí v Panamě. Na trhu se zelenou kávou je velmi vyhledávaná a dosahuje vysokých cen. Rostlina pochází původně z vesnice Gesha v Etiopii a byla znovuobjevena počátkem roku 2000. Tuto odrůdu Arabicy dnes najdeme na plantážích v Ethiopii, Tanzanii, Costa Rice, Panamě, Colombii a Peru. Stává se nejdražší odrůdou na aukcích s kávou.


Jak porozumět kávě v 8 krocích - naše kávová minisérie


 

Pojďte se sejít

Jen tak pro zábavu na FB stránce Mám ráda/a dobrou kávu

Facebook Káva Alesio - sledujte co je nového u nás. Kávy, dobroty, degustační sady, kávové předplatné, dárkové balíčky ... nebo na Instragramu

Pro naše kávy také hledáme pravidelně TESTERY nových káv

Zaregistrujte se a ozveme se

  • MY VÁM kávu zdarma
  • VY NÁM zpětnou vazbu

Jste blázen do kávy? U nás najdete azyl.

Alesio.cz - eshop s kávou


V Alesiu hledáme kávy pro vaše správné gusto už přes 10 let. Spolupracujeme s rodinnými českými pražírnami. S nimi jsme tvořili především receptury směsí pro espresso. Jenže, jak už to tak bývá, jsme trochu blázni. Na kávu myslíme, kudy chodíme, takže nám to po čase bylo málo... celý příběhNEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA NAŠEM BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

×

Pokud se tu objeví nový článek, dáme vám vědět na email

Chci být v obraze